Prima pagina

Schimbati anotimpul

Preoti Originari din Balusesti

 

 Preoţi în rugăciune - isiporeşti 2011 - icoana Maicii Doamnului
Pr. Emilian Cătălin, OFMConv 
(n.: 23.03.1976, Băluşeşti; h.: 29.06.2002, Iaşi): 
- fără fişă, fără fotografie

     Fr. Emilian Cătălin, originar din Băluşeşti (NT), s-a născut în ziua de 23.03.1976 la Roman. După ce a obţinut bacalaureatul la Seminarul Liceal Franciscan din Roman, şi-a continuat studiile la Institutul Teologic Franciscan din aceeaşi localitate şi a obţinut licenţa în 2001. Pe 28 iunie 2002, a fost hirotonit preot şi, între 2001-2004, a făcut parte din echipa formativă a Seminarului Liceal Franciscan din Roman. În anul 2007, a absolvit Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei din cadrul Universităţii "Al. I. Cuza" din Iaşi (profilul socio-psiho-pedagogie). În anul 2004, a fost numit director al Liceului Teologic „Sf. Francisc de Assisi” din Roman. Tot în 2004, în cadrul Capitolului Provincial Ordinar a fost ales definitor provincial, iar Capitolul provincial ordinar din anul 2008 a fost ales Ministru provincial.
     Ministrul provincial îşi are reşedinţa în Curia provincială, cu sediul în Conventul "Sf. Iosif" din Bacău.

_______________________________________________

 
 
 


Pr. Rafael Cimpoeşu


__________________________________________________


 
Pr. Gabriel-Vasile Cimpoeşu 
S-a născut la 12 ianuarie 1976 la Băluşeşti - Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1990 la Băluşeşti, Seminarul Liceal "Sfântul Iosif" Bacău în anul 1990 şi Seminario Interdiocesano GO-UD-TS, Italia, în anul 2001. A fost sfinţit preot la 29 iunie 2001 la Roman de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Adjudeni (1 august 2001 - 31 iulie 2003), colaborator la Centrul Misionar din Gorizia (1 septembrie 2003 - 20 aprilie 2004), vicar la Djebonoua, Coasta de Fildeş (1 iunie 2004 -).
_______________________________________________


Pr. Dumea Emilian-Ionel, OFMConv (n.: 27.01.1978, Băluşeşti; h.: 24.06.2006, Roman): Conventul "Sf. Anton de Padova", str. Teiului, 20, jud. Neamţ, 611047-Roman, tel. 0233/740152; fax 0233/744570
_______________________________________________




 
Pr. Lucian-Iosif Dumea 
S-a născut la 29 aprilie 1979 la Băluşeşti - Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1994 la Băluşeşti, Liceul Seminarial în anul 1998 la Oneşti şi Institutul Teologic din Napoli în anul 2007. A fost sfinţit preot la 5 mai 2007 la Oneşti de către ep. Aurel Percă. Activează ca director la Conventul "Fericitul Ieremia" din Oneşti (1 august 2007 -).
_______________________________________________


 
Pr. Petru Gherguţ 
S-a născut la 16 septembrie 1954 la Băluşeşti - Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1969 la Băluşeşti, Şcoala de Cantori în anul 1973 la Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Iaşi în anul1979. A fost sfinţit preot la 29 iunie 1979 la Iaşi de către ep. Iakob Antal. A activat ca vicar la Oituz (1 august 1979 - 1 octombrie 1981), Iugani (1 octombrie 1981 - 1 decembrie 1982), Pildeşti (1 decembrie 1982 - 9 septembrie 1984), vicar expus la Luncaşi (9 septembrie 1984 - 5 iunie 1988), paroh la Săveni (5 iunie 1988 -). A decedat la 21 martie 1998 la Bicaz (Neamţ) şi a fost înmormântat la Băluşeşti.
_________________________________________________


 
Pr. Mihai Saraciu, OFMCap. 
S-a născut la 1 decembrie 1978 la Constanţa. A absolvit Şcoala generală de 8 clase la Băluşeşti în anul 1993, liceul seminarial la Seminarul Fraţilor Minori Capucini din Oneşti în anul 1997 şi la Pontificia Facoltŕ Teologica dell'Italia Meridionale Sezione San Luigi din Napoli în anul 2005, cu bacalaureatul în teologie cu tema "La Chiesa in dialogo". Este în student în al treilea an de drept canonic la Universitatea Pontificală Lateran din Roma. 
A fost sfinţit preot la 17 iunie 2006 la Avellino (Italia) de către ep. Francesco Marino. Activează ca vicar la Parohia"Santa Maria delle Grazie" din Avellino (Italia) (1 septembrie 2007 -).